Dieta o obniżonym indeksie glikemicznym została stworzona dla osób, które w swojej diecie chciałyby ograniczyć ilość cukrów prostych. Jest ona odpowiednia dla osób z nadwagą i otyłością jako dieta redukcyjna. Rekomendowana dla osób, które zmagają się lub są obarczone dużym ryzykiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej jak np. insulinooporność. Regularne posiłki o obniżonym indeksie glikemicznym pomagają ustabilizować poziom glukozy we krwi, dzięki czemu zapobiegają pojawianiu się napadów głodu i chęci na słodycze oraz spadkom energii w ciągu dnia.
Należy jednak pamiętać, że odpowiedź organizmu na zastosowaną dietę jest zawsze kwestią indywidualną. Przed zmianą diety zalecamy konsultację z lekarzem oraz monitorowanie swojego stanu zdrowia.
Dzienny jadłospis diety o obniżonym indeksie glikemicznym składa się z 5 różnorodnych posiłków bazujących na produktach o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Dla urozmaicenia smaku dań mogą się w nich znaleźć produkty o wysokim IG w proporcjach, które pozwalają na zachowanie niskiego indeksu całego posiłku. W diecie LOW IG znajduje się mięso, ryby, nabiał, jaja, warzywa i niektóre owoce, kasze, ryż, produkty pełnoziarniste, orzechy oraz oleje roślinne np. oliwa. Dieta ta występuje w 5 wariantach kalorycznych: 1200, 1500, 1800, 2000 i 2500 kcal.