Keto
Czy chcesz się przekonać, że jedząc tłuszcz można spalać tłuszcz? Z rozrzewnieniem wspominasz słowa babci „mięsko zjedz, a ziemniaczki możesz zostawić”?A może po prostu nie czujesz się dobrze po węglowodanowym posiłku? Przedstawiamy idealne rozwiązanie! Diety, dzięki którym poczujesz się lekko, będziesz pełen energii i poprawisz swoje samopoczucie! Polecane dla osób chcących szybko zredukować masę ciała, szczególnie skumulowaną w postaci tkanki tłuszczowej, dla osób, które nie uzyskały satysfakcjonujących efektów spadku wagi w trakcie stosowania tradycyjnych diet, mimo dobrego stanu zdrowia. Idealna dla osób, które chcą wyeliminować z diety węglowodany, oraz dla tych, którzy lubią połączenia niewielkiej ilości warzyw z produktami białkowymi.
Jak wejść w stan ketozy i ograniczyć objawy związane z „keto flu”?
Ketoza jest stanem organizmu, który nie pojawia się nagle. Dlatego niezbędna jest w tym celu adaptacja. Jest to czas w którym organizm uczy się efektywnego korzystania z innych źródeł energetycznych, w tym przypadku z tłuszczu niż z węglowodanów. Szacuje się, że ketoadaptacja trwa około 30 dni, natomiast należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. Dietę należy przestrzegać 7 dni w tygodniu.
W związku ze znaczną utratą wody, szczególnie w okresie ketoadaptacji, zmniejszają się zasoby między innymi sodu. Dlatego należy pamiętać o jego dodatkowym spożyciu.
Najłatwiejszym sposobem uzupełnienia tego pierwiastka jest po prostu dodawanie soli kuchennej do potraw lub napojów.
Warto pamiętać, że najczęstszą przyczyną złego samopoczucia nie jest ograniczenie węglowodanów w diecie lecz odwodnienie i obniżenie poziomu składników mineralnych takich jak sód, magnez, potas. Dlatego niezwykle istotne jest także odpowiednie nawodnienie. Należy we własnym zakresie zadbać o odpowiedni poziom magnezu, potasu oraz wapnia w organizmie.
Redukcja na diecie ketogenicznej?
Jak najbardziej jest to odpowiednia dieta, na której można zgubić zbędne kilogramy.
Nie zaleca się na początku ketoadaptacji redukcji masy ciała. Okres adaptacji to czas kiedy trzeba nauczyć organizm radzenia sobie z przyswajaniem większej ilości tłuszczu, z którego będzie czerpał energię, dzięki temu adaptacja może trwać krócej.
KETO
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, odpowiedniobiałkowa, niskowęglowodanowa, w proporcjach 80-85% tłuszczu, około 15% białka, około 5% węglowodanów. Dieta ketogeniczna charakteryzuje się restrykcją węglowodanów, a nie spożywaniem dużych ilości tłuszczu. Dieta składa się z 3 sycących posiłków w 3 rozpiętościach kalorycznych 1500 kcal, 2200 kcal oraz 3000 kcal. Dieta ketogeniczna występuje w dwóch wariantach Keto z potrawami mięsnymi oraz rybnymi i Keto Wege + Fish bez mięsa, w które występują posiłki z rybą.
KETO WEGE + FISH
Jakie produkty występują w diecie?
W diecie Keto występują między innymi tłuste mięsa takie jak boczek, golonka, kiełbasa, bekon, podroby, wołowina. W wersji Keto i Keto + Wege Fish w jadłospisie występują tłuste ryby takie jak łosoś, makrela, śledź, halibut ze względu na cenną zawartość kwasów omega 3. Warzywa niskowęglowodanowe takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, kalafior, szparagi, kiszonki, grzyby oraz pieczarki. Niskocukrowe owoce jagodowe: porzeczki, borówki, maliny, jagody. Tłusty nabiał pod postacią mascarpone, śmietany, jogurtu typu greckiego, serów przykładowo cheddar oraz camembert. W diecie pojawiają się także jaja, orzechy oraz nasiona. Tłuszczami zalecanymi w diecie ketogenicznej są między innymi oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej MCT, olej z awokado, masło klarowane. W wersji Keto występuje także smalec.
Dieta jest uboga w węglowodany, natomiast występujące warzywa są bogate w błonnik, który wspomaga trawienie, a także kiszonki, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit.
Dla kogo jest polecana dieta ketogeniczna?
Dietę ketogeniczną może stosować każdy pod warunkiem, że na tym modelu żywienia czujemy się dobrze i nam odpowiada. Jest to idealna dieta dla osób o zdrowym podejściu do jedzenia. Posiłki mają niski indeks glikemiczny oraz łądunek glikemiczny.
Osoby z cukrzycą typu 1 oraz osoby z zaawansowaną cukrzycą typu 2 nie powinny stosować diety na własną rękę.
Tak jak w przypadku zmiany diety na nową należy wcześniej skontrolować swój stan zdrowia z lekarzem prowadzącym.
LOW CARB
Dieta LOW CARB jest dietą o obniżonej zawartości węglowodanów. Dieta składa się z 4 posiłków w 3 wariantach kalorycznych 1500 kcal, 2200 kcal oraz 3000 kcal. W porównaniu do diety ketogenicznej jest zwiększony udział białka 20-22%, obniżona zawartość tłuszczu około 60% , a udział węglowodanów w diecie stanowi około 20%. Występują produkty zbożowe, przykładowo pieczywo żytnie, ryż oraz różnego rodzaju kasze.
Dieta LOW CARB może być stosowana przed dietą ketogeniczną w okresie adaptacji w celu zmniejszenia zależności organizmu od węglowodanów. Dieta opiera się na białku pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, jaja. Występują warzywa oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym, przykładowo szpinak, jarmuż, kalafior, brokuł, kapusta kiszona, ogórki kiszone, maliny, jagody, borówki. Występują tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej MCT, olej z awokado, masło klarowane. W wersji Keto występuje także smalec.
Tak jak w przypadku zmiany diety na nową należy wcześniej skontrolować swój stan zdrowia z lekarzem prowadzącym.