Diety od Brokuła

Co warto wiedzieć o oliwie z oliwek?

Co warto wiedzieć o oliwie z oliwek?

Całkowita eliminacja tłuszczu z diety to nie jest dobrym pomysłem. Jest to bowiem składnik, którego nasz organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Warto jednak zadbać o to, aby sięgać po zdrowe tłuszcze. Do takich zalicza się niewątpliwie oliwa z oliwek, która ceniona jest przez mieszkańców krajów śródziemnomorskich. , choć się do niej powoli przekonują, wciąż wiedzą o niej bardzo mało.

Jakie właściwości ma oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek to jeden z bardziej zdrowych tłuszczy, dlatego warto wprowadzić ją do swojej diety. Stanowi podstawę kuchni diety śródziemnomorskiej, która nie bez powodu została uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za jedną z najbardziej korzystnych dla organizmu. Na jej bazie przygotowywane są potrawy w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości. Dostarcza również jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest źródłem skwalenu, który zaliczany jest do jednych z najsilniej działających przeciwutleniaczy.

Jak działają jednonienasycone kwasy tłuszczowe?

Dzięki jednonienasyconym kwasom tłuszczowym, spada poziom tak zwanego złego cholesterolu. Obniżają one także poziom trójglicerydów, które są szczególnie niebezpieczne. To sprawia, że oliwa z oliwek wskazana jest dla wszystkich zagrożonych rozwojem nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy. Specjaliści jasno wskazują, że zdrowe tłuszcze powinny odpowiadać za około dwadzieścia procent energii. Jeśli nie wiesz jak samodzielnie bilansować posiłki, aby spełnić ten warunek, zdecyduj się na catering dietetyczny. Możesz postawić na różne diety, dopasowując je do własnych preferencji. Co więcej, zaoszczędzisz w ten sposób również czas – będziesz mógł zrezygnować nie tylko z gotowania, ale również robienia zakupów.

Jaką oliwę z oliwek wybrać?

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje oliwy z oliwek, najczęściej jednak zobaczysz na sklepowej półce dwie:

 • Extra virgin. Jest to oliwa z pierwszego tłoczenia, która przetwarzana jest na zimno.
 • Rafinowaną. Zanim trafi do butelek poddaje się ją procesowi oczyszczania. To właśnie dzięki temu nie ma ona charakterystycznego smaku, pozbawiona jest również aromatu.

Pamiętaj, że poszczególne oliwy mogą bardzo różnić się tym, jak smakują. Jedne są bardzo łagodne, inne zaskakująco mocne i wyraziste. Jeśli zamierzasz wprowadzić ten produkt do swojej kuchni, spróbuj wpierw różnych producentów. Dzięki temu uda Ci się znaleźć taką, która najlepiej wpisze się w Twoje indywidualne preferencje.

Jak można wykorzystywać oliwę w kuchni?

Okazuje się, że oliwa to dobry wybór, jeśli szukasz tłuszczu odpowiedniego zarówno do przygotowywania sałatek, jak i gorących dań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niej smażyć – w tym przypadku stanowi ona doskonałą alternatywę dla tłuszczów zwierzęcych (na przykład smalcu) oraz rafinowanych olejów roślinnych, które w polskich kuchniach zajmują istotne miejsce.

Oliwa charakteryzuje się bardzo wysokim punktem dymienia, który wynosi około dwieście dziesięć stopni. Do tego, dzięki polifenolom, nie ulega utlenianiu. To właśnie dlatego nie pali się podczas przygotowywania potraw. Warto w tym miejscu dodać, że punkt dymienia masła to zaledwie sto trzydzieści pięć stopni, a smalcu niespełna sto dziewięćdziesiąt. To oznacza, że jeśli chcesz smażyć zdrowo - oliwa to świetny wybór. Pamiętaj jednak, że nie każda sprawdza się tak samo dobrze. Jeśli chcesz efektywnie smażyć, sięgnij po tą rafinowaną – można podgrzewać ją dłużej niż extra virgin.

Jak prawidłowo smażyć na oliwie?

Najlepiej sięgać po patelnie, które mają nieprzywierającą powłokę. Pozwoli Ci to na zmniejszenie zużycia tłuszczu. Dzięki temu potrawy nie będą zbyt tłuste. Pamiętaj, aby nie przegrzewać oliwy – kiedy przekroczy ona temperaturę dwustu dziesięciu stopni, zacznie dymić. Warto wprowadzić ją do kuchni, jeśli lubisz potrawy smażone na głębokim tłuszczu. UWAGA: nigdy nie smaż dwa razy na tej samej oliwie. Pamiętaj o tym, aby na Twoim talerzu pojawiały się dania o odpowiedniej kaloryczności. Jeśli chcesz ją ustalić, kalkulator dietetyczny to dobry wybór.

 1. Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Coraz większą popularnością cieszy się jedzenie w pudełkach. Catering dietetyczny, bądź dieta pudełkowa – bo tak określa się ten model żywienia – to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby chcące cieszyć się szczupła sylwetką i doskonałym samopoczuciem. Dzisiaj prawie w każdym większym mieście znaleźć można firmę dostarczającą jedzenie pod wskazany adres. Co można zyskać, rezygnując z samodzielnego przygotowywania posiłków i stawiając na dietę pudełkową?
  Przeczytaj więcej
 2. Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Modelem żywienia, który ma coraz więcej zwolenników jest dieta pudełkowa. Powodów, dla których wiele osób decyduje się przejść na taki sposób odżywiania jest wiele. Może to być brak umiejętności kulinarnych, chęć zaoszczędzenia czasu, czy pogoń za szczupłą sylwetką. Niezależnie od motywacji stosowanie diety pudełkowej przynosi szereg zmian, które po pewnym czasie będą wyraźnie widoczne. Na co możesz liczyć, podejmując decyzję o rezygnacji z samodzielnego gotowania?
  Przeczytaj więcej