Diety od Brokuła

Co warto wiedzieć o diecie wegetariańskiej?

Co warto wiedzieć o diecie wegetariańskiej?

Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską. Często wynika to z chęci troski o zwierzęta. Warto jednak pamiętać, że świadomie planowana dieta wegetariańska jest naprawdę korzystna dla organizmu. Jeśli więc chcesz zatroszczyć się o własne zdrowie, a jednocześnie zadbać o planetę, eliminacja mięsa może być dobrym wyborem. Pamiętaj, że wyróżnia się kilka odmian wegetarianizmu, co sprawia, że z łatwością postawisz na taki model żywienia, który idealnie wpisze się w Twoje potrzeby i preferencje..

Jak wygląda dieta wegetariańska?

Kiedy mówimy o klasycznym wegetarianizmie, mamy na myśli model żywienia, który polega na eliminacji z diety mięsa. Jego rodzaj nie ma znaczenia: wegetarianie nie jedzą zarówno drobiu, wieprzowiny, wołowiny, cielęciny i innych. Oznacza to, że posiłki oparte są głównie na produktach roślinnych. W tej odmianie diety wegetariańskiej dopuszczone są również jaja, produkty mleczne, a także miód. Warto jednak pamiętać, że znane są odmiany wegetarianizmu, do których zalicza się dietę:

 • laktoowowegetariańską;
 • laktowegetariańska;
 • owowegetariańską;
 • pescowegetariańską;
 • semiwegetariańska.

W tej pierwszej na talerzu nie ląduje zarówno mięso, jak i jaja, ale można sięgać po nabiał. W przypadku diety semiwegetariańskiej dozwolone jest mięso drobiowe, ryby, jaja i nabiał, a eliminacja dotyczy mięsa czerwonego. Dieta owowegetariańska obejmuje jaja, ale wiąże się z wykluczeniem z menu nie tylko mięsa, ale również jaj. Skrajną odmianą wegetarianizmu jest weganizm, w przypadku którego z diety znikają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, nie tylko jaja i nabiał, ale również miód. Wyróżnia się również witarianizm oraz frutarianizm.

Jakich zasad należy przestrzegać, decydując się na dietę wegetariańską?

Jeśli chcesz przejść na wegetarianizm, pamiętaj, że Twoje posiłki powinny być możliwie jak najbardziej urozmaicone. Ważne jest, aby na talerzu pojawiały się różne grupy produktów. Podstawę stanowią oczywiście owoce i warzywa, ale nie możesz zapominać o produktach zbożowych, orzechach, nasionach, jajach i nabiale. Aby mieć pewność, że Twój organizm dostanie wszystko, co niezbędne do prawidłowej pracy, zadbaj o to, aby Twoje posiłki składały się z warzyw i owoców w różnych kolorach. Każdego dnia powinieneś jeść przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców. Najlepiej, jeśli będą one surowe, ale możesz je także gotować. Pamiętaj o warzywach zielonych, które dostarczają:

 • wapnia;
 • kwasu foliowego;
 • żelaza.

Jeśli chodzi o węglowodany, to najlepsze będą te złożone. Zalicza się do nich kasza, razowy makaron, a także brązowy ryż. UWAGA: wystrzegaj się produktów wysokoprzetworzonych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, nie zastępuj mięsa sojowymi parówkami czy roślinnymi wędlinami, które możesz kupić w sklepach. Gotowe produkty tego rodzaju na ogół nie są najlepszej jakości – jeśli chcesz je kupować, zawsze dokładnie weryfikuj skład, sprawdzając, czy jest to produkt, który będzie bezpieczny dla Twojego organizmu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że jesz naprawdę zdrowo, a Twój organizm dostanie wszystkie potrzebne mu składnik, postaw na catering dietetyczny. Opcja Slim - Wege to naprawdę dobry wybór.

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna?

Przeciwnicy diety wegetariańskiej przekonują, że ten model odżywiania jest niebezpieczny ponieważ może prowadzić do niedoboru takich substancji, jak:

 • białko;
 • żelazo;
 • witaminy z grupy B.

Czy tak jest rzeczywiście? Nie do końca. Decydując się na klasyczną dietę wegetariańską, można z łatwością tak komponować posiłki, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych dla organizmu składników. Ważne jest jednak, aby składały się one z orzechów, roślin strączkowych, a także nabiału.

Jakie są zalety diety wegetariańskiej?

Różne diety mają rozmaite zalety. Ta wegetariańska nie jest wyjątkiem. Dieta ta może być pomocna w obniżaniu stężenia cholesterolu we krwi. Obniża również ciśnienie tętnicze krwi. Osoby, które stosują dietę wegetariańską są zdecydowanie mniej narażone na rozwój chorób atakujących układ sercowo – naczyniowy. Są też mniej obciążone ryzykiem cukrzycy typu 2.

 1. Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Coraz większą popularnością cieszy się jedzenie w pudełkach. Catering dietetyczny, bądź dieta pudełkowa – bo tak określa się ten model żywienia – to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby chcące cieszyć się szczupła sylwetką i doskonałym samopoczuciem. Dzisiaj prawie w każdym większym mieście znaleźć można firmę dostarczającą jedzenie pod wskazany adres. Co można zyskać, rezygnując z samodzielnego przygotowywania posiłków i stawiając na dietę pudełkową?
  Przeczytaj więcej
 2. Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Modelem żywienia, który ma coraz więcej zwolenników jest dieta pudełkowa. Powodów, dla których wiele osób decyduje się przejść na taki sposób odżywiania jest wiele. Może to być brak umiejętności kulinarnych, chęć zaoszczędzenia czasu, czy pogoń za szczupłą sylwetką. Niezależnie od motywacji stosowanie diety pudełkowej przynosi szereg zmian, które po pewnym czasie będą wyraźnie widoczne. Na co możesz liczyć, podejmując decyzję o rezygnacji z samodzielnego gotowania?
  Przeczytaj więcej