Diety od Brokuła

Czym charakteryzuje się dieta ketogeniczna?

Czym charakteryzuje się dieta ketogeniczna?

Osoby chcące cieszy się doskonałą sylwetką sięgają po rozmaite diety, które mają wspomóc utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie. Zalicza się do nich między innymi dieta ketogeniczna. W jej przypadku menu opiera się na tłuszczach przy prawie całkowitej eliminacji węglowodanów. To sprawia, że ci, którzy odpowiedzialnie podchodzą do własnego odżywiania powinni przed wdrożeniem diety ketogenicznej skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone badania, które pozwolą wykluczyć przeciwwskazania do jej stosowania. Jeśli chcesz postawić na ten model żywienia, pamiętaj, że początki mogą być naprawdę trudne. Z czasem Twój organizm przyzwyczai się do nowej diety.

Jak wygląda pierwszy etap stosowania diety ketogenicznej?

Stosowanie diety ketogenicznej zawsze rozpoczyna się od okresu adaptacji. Chodzi o to, że organizm musi przyzwyczaić się do całkiem innego niż dotychczas sposobu odżywiania. To właśnie na tym etapie mogą pojawić się uciążliwe objawy uboczne, do których zalicza się:

 • zmęczenie;
 • bóle brzucha;
 • trudności ze snem;
 • bóle głowy;
 • wahania nastrojów;
 • trudności z koncentracją uwagi.

Są one wynikiem eliminacji węglowodanów, do spożywania których nasz organizm jest po prostu mocno przyzwyczajony. UWAGA: nie zniechęcaj się. Trudny początek szybko minie i zaczniesz czuć się lepiej. Specjaliści przyjmują, że okres adaptacji do nowego modelu żywienia może trwać od tygodnia do nawet miesiąca. Pamiętaj, aby sięgać po naprawdę dobrze skomponowane posiłki. Świetnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny dostarczany przez profesjonalną firmę. Wybierając dietę keto, możesz mieć pewność, że będziesz jeść tak, jak na diecie ketogenicznej należy.

Jak będziesz się czuć, kiedy organizm przyzwyczai się do nowego modelu żywienia?

Kiedy organizm przyzwyczai się do diety ketogenicznej, Twoje samopoczucie znacznie się poprawi. Znikną problemy z koncentracją uwagi, zaczniesz lepiej spać, a wahania nastroju przestaną Cię męczyć. Tym, na co na pewno zwrócisz uwagę będzie redukcja tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak chcesz schudnąć, musisz pamiętać o odpowiedniej podaży kalorii – niezbędny jest deficyt kaloryczny. W początkowym okresie stosowania nowego modelu żywienia spadek wagi będzie szybszy – pamiętaj jednak, że nie wiąże się to z utratą tkanki tłuszczowej, a glikogenu i zwiększonym wydalaniem sodu z moczem. Rzadziej będzie towarzyszyć Ci uczucie głodu, co sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie.

Co zyskasz, decydując się na dietę ketogeniczną?

Różne diety przynoszą rozmaite korzyści. W przypadku diety ketogenicznej jedną z największych jest oczywiście utrata wagi, jeśli zadbasz o deficyt kaloryczny. Eliminując węglowodany z pożywienia, a wprowadzając większą ilość tłuszczu, skutecznie kształtujesz głód – będzie on pojawiał się zdecydowanie rzadziej. Wszystko dlatego, że energia pochodząca z tłuszczu sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej. Ten model żywienia to dostarczanie energii przede wszystkim z tłuszczu, który następnie przez wątrobę zamieniany jest na ciała ketonowe ograniczające apetyt.

Osoby na diecie ketogenicznej mają zdecydowanie więcej energii. Sięgając po węglowodany proste, musisz pamiętać, że dostarczasz sobie energii tylko na chwilę. Aby organizm dostał kolejną porcję siły, niezbędny jest posiłek. W przypadku diety ketogenicznej poziom energii jest bardziej stały i utrzymuje się zdecydowanie dłużej.

Mówiąc o diecie ketogenicznej, należy wspomnieć również o tym, że korzystnie wpływa ona na nasze zdrowie. Przechodząc na dietę keto, możesz skutecznie stabilizować poziom cukru we krwi. Sięgając po produkty o wysokim indeksie glikemicznym, do których zalicza się między innymi niektóre owoce oraz warzywa skrobiowe i nie łącząc ich z tymi dostarczającymi białka czy tłuszczu, wywołujemy gwałtowny wzrost poziomu glukozy. Jeśli zmagasz się z insulinoodpornością, Twoim problemem jest cukrzyca, dieta ketogeniczna to naprawdę dobry wybór.

Przejście na dietę keto dla wielu osób nie jest proste. Nasze ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego modelu odżywiania. Po około miesiącu pojawia się jednak zdecydowanie lepsze samopoczucie i doskonałą forma. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dieta ketogeniczna cieszy się tak dużą popularnością.

 1. Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Coraz większą popularnością cieszy się jedzenie w pudełkach. Catering dietetyczny, bądź dieta pudełkowa – bo tak określa się ten model żywienia – to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby chcące cieszyć się szczupła sylwetką i doskonałym samopoczuciem. Dzisiaj prawie w każdym większym mieście znaleźć można firmę dostarczającą jedzenie pod wskazany adres. Co można zyskać, rezygnując z samodzielnego przygotowywania posiłków i stawiając na dietę pudełkową?
  Przeczytaj więcej
 2. Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Modelem żywienia, który ma coraz więcej zwolenników jest dieta pudełkowa. Powodów, dla których wiele osób decyduje się przejść na taki sposób odżywiania jest wiele. Może to być brak umiejętności kulinarnych, chęć zaoszczędzenia czasu, czy pogoń za szczupłą sylwetką. Niezależnie od motywacji stosowanie diety pudełkowej przynosi szereg zmian, które po pewnym czasie będą wyraźnie widoczne. Na co możesz liczyć, podejmując decyzję o rezygnacji z samodzielnego gotowania?
  Przeczytaj więcej