Diety od Brokuła

Jakie kasze powinny gościć na naszych talerzach?

Jakie kasze powinny gościć na naszych talerzach?

Jeśli zaliczasz się do osób, które chcą zdrowo się odżywiać, musisz polubić kasze. Obecnie to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych, po który można sięgać niemal codziennie. Szeroki wybór kasz sprawia, że z łatwością znajdziesz taką, która wpisze się w Twoje upodobania kulinarne. Ich atutem jest to, że są niezwykle sycące, a do tego charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. To sprawia, że bez obaw mogą jeść je nawet osoby chorujące na cukrzycę.

Jakie kasze są najchętniej wybierane?

Najważniejsze rodzaje kasz, które cieszą się naprawdę dużą popularnością to:

 • kasza jęczmienna;
 • kasza jaglana;
 • kasza manna.

Do tego dochodzi bardzo lubiany kuskus, a także kasza manna, którą polskie matki chętnie podają dzieciom. Mówiąc o kaszach, nie można zapomnieć również o tych, które powstają z tak zwanych pseudozbóż. Są to rośliny, które nie są uznawane za zboża, ale pod wieloma względami mocno je przypominają. Do tej grupy zaliczana jest bardzo lubiana przez Polaków kasza gryczana, a także amarantus oraz komosa ryżowa. Jeśli chcesz mieć pewność, że odżywiasz się zdrowo, a na Twoim talerzu znajdzie się odpowiednia ilość kasz, możesz postawić na diety z cateringu dietetycznego.

Jakie właściwości ma kasza jęczmienna?

Jeśli szukasz kaszy, która dostarcza naprawdę dużo błonnika, ta jest bardzo dobrym wyborem. Korzystnie wpływa ona na pracę układu pokarmowego, jest niezwykle cenna dla prawidłowego przebiegu przemiany materii. Osoby, które regularnie ją jedzą mają zdecydowanie mniejszy problem z utrzymaniem poziomu cholesterolu na odpowiednim poziomie. Ten rodzaj kaszy to świetne źródło:

 • potasu, bez którego impulsy nerwowe nie mogą być przewodzone prawidłowo;
 • żelaza, które niezbędne jest, jeśli chcemy uniknąć anemii.

To sprawia, że jest niezwykle wartościowa dla osób, które wykluczyły ze swojej diety mięso. UWAGA: w kaszy jęczmiennej zawarty jest gluten. To sprawia, że powinny wyeliminować ją z posiłków osoby zmagające się z nietolerancją glutenu bądź celiakią.

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Kasza jaglana jest jedną z chętniej wybieranych. Jest ona doskonałym źródłem białka, co sprawia, że świetnie sprawdza się w diecie osób, które nie jedzą mięsa. Zawiera również lecytynę, dzięki której korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz krwionośny. Podobnie, jak kasza jęczmienna, wywiera dobry wpływ na profil lipidowy. Zmniejsza ryzyko zlepiania się płytek krwi, co przekłada się na mniejsze zagrożenie zakrzepami. Dostarcza również:

 • cynku;
 • żelaza;
 • krzemu.

To właśnie dlatego powinny pokochać ją kobiety, które chcą cieszyć się zdrowymi włosami i paznokciami. Bardzo dobrze wpływa ona również na kondycję skóry. Jest wolna od glutenu – mogą więc sięgać po nią osoby, które nie mogą go spożywać.

Co sprawia, że warto sięgać po kaszę bulgur?

Kaszą, która na polskich stołach pojawia się coraz częściej jest bulgur. Powstaje ona z pszenicy, a odpowiednio dobrany proces produkcyjny sprawia, że charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Mogą po nią sięgać osoby, które chcą schudnąć (kalkulator dietetyczny pomoże w obliczeniu zapotrzebowania kalorycznego organizmu), a także te, które zmagają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Zawiera ona mnóstwo błonnika, jest także doskonałym źródłem białka, co przekłada się na utrzymujące się długo uczucie sytości. Dostarcza potasu, żelaza, magnezu oraz kwasu foliowego.

 1. Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Dlaczego jedzenie w pudełkach to dobry wybór?

  Coraz większą popularnością cieszy się jedzenie w pudełkach. Catering dietetyczny, bądź dieta pudełkowa – bo tak określa się ten model żywienia – to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby chcące cieszyć się szczupła sylwetką i doskonałym samopoczuciem. Dzisiaj prawie w każdym większym mieście znaleźć można firmę dostarczającą jedzenie pod wskazany adres. Co można zyskać, rezygnując z samodzielnego przygotowywania posiłków i stawiając na dietę pudełkową?
  Przeczytaj więcej
 2. Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Jakie zmiany mogą zajść w życiu osób stosujących dietę pudełkową?

  Modelem żywienia, który ma coraz więcej zwolenników jest dieta pudełkowa. Powodów, dla których wiele osób decyduje się przejść na taki sposób odżywiania jest wiele. Może to być brak umiejętności kulinarnych, chęć zaoszczędzenia czasu, czy pogoń za szczupłą sylwetką. Niezależnie od motywacji stosowanie diety pudełkowej przynosi szereg zmian, które po pewnym czasie będą wyraźnie widoczne. Na co możesz liczyć, podejmując decyzję o rezygnacji z samodzielnego gotowania?
  Przeczytaj więcej